HAKKIMIZDA
Besler Ekmek Fabrikası'nın kurucuları olan Ortakçı ailesi, üç kuşaktır fırıncı olup Besler Fırın ile yatırımlarını ekmeğe yapıyor. 2011 yılında Sefaköy'de 1500 metrekare alan üzerinde kurulu tesisini modern teknolojiyle yenilemesi ile iki adet taş tabanlı borulu ve iki adet büyük döner fırınlarının yanı sıra fırının yeni mimarisine uygun dekoratif dış panelli elektrikli katlı fırını da imalat makinelerinin arasına kattı. Tüm unlu mamuller, çeşit ve geleneksel, açık ve ambalajlı olmak üzere tüm ekmek çeşitlerini üreten Besler Ekmek Fabrikası, şimdi de toplu tüketim, catering, yemekhane, otel, restoran ve kafeteryalara hizmet vermeye tüm hızıyla devam ediyor.

Günlük 200.000 adet kapasiteli fırınlarında ambalajlı ekmek çeşitleri üreten Besler Ekmek Fabrikası ayrıca somun ekmek, kepekli ekmek, köy ekmeği, papatya ekmek, simit ekmek, tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, tuzsuz ekmek, cevizli ekmek, zeytinli ekmek, çekirdekli ekmek, yulaflı ekmek, sebzeli ekmek, mısır ekmeği, Trabzon ekmeği ve yoğun çavdarlı-ekşi mayalı kral ekmeklerinden de yaklaşık 50.000 adet üretmektedir.

SERTİFİKALARIMIZ
        40 yıllık tecrübe ve profesyonel kadro ile hizmet veren fabrikamızda kaliteye büyük önem veriliyor. Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ISO22000 belgesine sahip fabrikamızın çalışanları Ekmek Hijyen Tebliği'ne uygun olarak eğitim almıştır. Hijyen ortamda sağlıklı ve lezzetli ürünler üreterek toptan ve perakende satış ile hizmetinizdeyiz. Ürünlerimiz, modern teknolojili tesisimizde tam gramajında üretiliyor.
© 2012 Besler Ekmek Fabrikası. Tüm hakları saklıdır. info@besle.com.tr
Ana Sayfa | Kurumsal | Ürünlerimiz | İmalatımız | İletişim